معرفی مکمل های مفید برای کاهش وزن

معرفی مکمل های مفید برای کاهش وزن بهترین مکمل ها برای کاهش وزن را به شما معرفی می کنیم که می توانید به تناسب اندام درست و مناسب برسید و کاملا لذت ببرید. مکمل‌ های زیادی برای کاهش وزن در بازار وجود دارد. اما بعضی از آنها عوارض جبران ناپذیری بر روی سلامتی دارند. در اینجا […]

معرفی مکمل های مفید برای کاهش وزن

بهترین مکمل ها برای کاهش وزن را به شما معرفی می کنیم که می توانید به تناسب اندام درست و مناسب برسید و کاملا لذت ببرید. مکمل‌ های زیادی برای کاهش وزن در بازار وجود دارد. اما بعضی از آنها عوارض جبران ناپذیری بر روی سلامتی دارند. در اینجا این مکمل‌ ها و انواعی که برای سلامتی ضرر ندارند، معرفی میشوند.

 

دکتر سید علی کشاورز؛ متخصص تغذیه در پاسخ به سوال خبرنگار زندگی‌ آنلاین در مورد مکمل‌ های رایج در کاهش وزن گفت: مکمل‌های رایج در کاهش وزن به چند دسته کلی تقسیم میشوند.دسته اول، قدیمی‌ ترین مکمل‌ها هستند که مکمل‌ های کاهنده اشتها می‌ باشند.این مکمل‌ها چون روی مغز اثر می‌ گذارند، به دلیل عوارض زیاد، بعد از مدتی از گردونه خارج شده‌اند.

 

این متخصص تغذیه افزود دسته دوم مکمل‌های فیبری – پروتئینی هستند که معمولا این دسته، قدمتی بیش از ۷۰ سال در دنیا دارند و رایج‌ترین مکمل‌های مورد استفاده هستند، چون فیبرها‌ با جذب رطوبت، حجم میدهند، معده را پر میکنند و به طور کلی باعث سیر کنندگی میشوند.

 

پروتئین‌هایی هم که به آنها اضافه میشوند، سیرکنندگی را کامل میکنند، زیرا پروتئین‌ها محرک ترشح گلوکاگون هستند، گلوکاگون آنزیمی را در کبد فعال و گلیکوژن کبد را تجزیه میکند.

 

با تجزیه گلیکوژن کبد، قند خون پایین نمی‌افتد و در نتیجه مرکز گرسنگی در مغز تحریک نمی‌شود. به این ترتیب مکمل‌های فیبری – پروتئینی مرغوب‌ترین و بهترین مکمل‌هایی هستند که مصرف آنها از دیرباز بعد از کاهنده‌های اشتها رایج شده است و بنابراین هنوز در دنیا پایدار و پابرجا هستند.

 

این مکمل‌ها معمولا عوارضی ندارند و مشکلات آنها نگران‌کننده نیست. معمولا با مصرف فیبر باید آب زیادی دریافت نمود. بدون دریافت آب زیاد ممکن است فرد دچار یبوست شود.از عوارض آن می‌توان به یبوست اشاره کرد، بنابراین با خیساندن آن ۸ تا ۱۰ ساعت قبل از مصرف با آب زیاد، این مشکل برطرف می‌شود. مکمل‌های فیبری – پروتئینی بهترین هستند.

 

 به گزارش پارس ناز دکتر کشاورز عنوان نمود: «دسته سوم مکمل‌هایی هستند که بر روی متابولیسم اثر می‌گذارند، مثل کافئین یا ترکیبات مشابه مانند سرکه سیب یا قهوه، که روی متابولیسم بدن اثر می‌گذارند و کاتابولیسم را راحت می‌کنند.مصرف این مکمل‌ها رایج است و به طور معمول نگرانی از بابت مصرف آنها وجود ندارد».

 

وی در پایان گفت: «بنابراین در بین این سه دسته فقط کاهنده‌های اشتها هستند که حتی مکمل‌های گیاهی آنها هم مانند گارسینیا کامبوجا (که در حال حاضر در دنیا خیلی رایج است)، نباید در طولانی مدت استفاده شوند.کاهنده اشتها را معمولا نباید در طولانی مدت استفاده کرد، مانند سیبوترامین که تا چند سال پیش در دنیا بود اما اکنون مصرف آن ممنوع است.

 

بنابراین در بین مکمل‌های کاهش دهنده وزن مکمل‌ های کاهنده اشتها خیلی توصیه نمیشوند، اما سایر مکمل‌ها مانند مکمل‌ های فیبری – پروتئینی و مکمل‌هایی که روی متابولیسم اثر می‌گذارند به طور معمول نگرانی ندارند.